بیومتریک چیست؟

بیومتریک به مجموعه روش های خودکار تشخیص یا تأیید هویت یک موجود زنده به روش اندازه گیری مشخصات فیزیولوژیکی یا رفتاری آن موجود گفته می شود در نتیجه بیومتریک یک مجموعه فناوری به حساب می آید. می توان گفت سامانه های بیومتریک از دو خصوصیت بسیار مهم برخوردار هستند که موجب بالارفتن اطمینان آن ها می گردد. اولاً شخصی که می خواهد تأئید هویت شود می بایست در ابتدا شخصاً در هنگام فرآیندحضور داشته باشد و دوماً تشخیص هویت نیازی ندارد که شخص اطلاعاتی را حفظ یا اینکه چیزی را با خود همراه داشته باشد. هر سامانه بیومتریک از یک مرحله پیش ثبت نام تشکیل می شود که شخص پس از این مرحله می تواند به کرات توسط سامانه تأئید هویت شود. لازم به ذکر است که در چنین سامانه هایی ، ویژگی های مذکور نباید نسبت به تغییرات حساس باشند. این تغییرات می توانند سلامتی فرد یا حالت روحی فرد در طول زمان باشد. می توان گفت که مرحله تشخیص هویت شامل یک جستجوی یک در چند می باشد و بدین صورت است که سامانه در ابتدا می بایست مشخص نماید که آیا فرد در پایگاه داده موجود می باشد و یا خیر و درصورت وجود داشتن فرد مورد نظر می بایست در پایگاه داده مشخص نماید که این شخص شناسایی شده چه کسی می باشد.در مرحله تأئید هویت که شامل یک مقایسه یک به یک است، سامانه کد وارد شده را با کد موجود مقایسه می کند و مشخص می نماید که آیا فرد تشخیص داده شده درست می باشد و یا خیر.

خصوصیات یک سامانه بیومتریک خوب شامل موارد ذیل می باشد:

• می بایست منحصر به فرد باشد.

• بتوان آن ویژگی را در مورد هر شخص به راحتی و با سرعت بالا به دست آورد.

• بتوان اختلاف آن ویژگی را به راحتی بین دو نفر تفکیک نمود.

• ویژگی مذکور در طول زمان و در اثر تغییراتی در یک شخص که در تمام طول عمرش به وجود می آیند بدون تغییر باقی بماندو دارای ثبات باشد.

روش های تشخیص هویت

 

اثر انگشت

اثرانگشت یکی ازمعروف ترین انواع بیومتریک ها است که در این روش کاربر می بایست انگشت خود را روی سطح سنسور بیومتریک قرار دهد. بعد از انجام یک انطباق موفق، کاربر می تواند به برنامه ها، فایلها یا دیگر منابع سیستم دسترسی یابد. مدت زمان استاندارد برای تصدیق هویت از زمان اعلان سیستم، دو تا سه ثانیه است.

الگوی عنبیه

در این روش دوربین مخصوصی رگه های عنبیه را اسکن می کند ، تشخیص هویت مبتنی بر تصاویر عنبیه شامل تجزیه و تحلیل ویژگی هایی است که در بافت رنگی چشم محصور بین مردمک و عنبیه قرار دارند. بسته به نوع دستگاه، کاربر باید به اندازه پنج تا بیست سانتیمتر با آن فاصله داشته باشد. مدت زمان استاندارد برای تصدیق هویت از زمان اعلان سیستم، سه تا پنج ثانیه است.

شبکیه چشم

در این روش با استفاده از دوربین مخصوص ، الگوی رگ های خونی شبکیه اسکن می شود که در این روش از لیزر مادون قرمز کم قدرت استفاده می شود.

هندسه دست

دراین روش دست در محل مشخصی قرار می گیرد و با استفاده از یک دوربین دیجیتال مناسب 32000 پیکسل تصویر دست از بالا و پهلو گرفته می شود. بدین ترتیب یک تصویر 3بعدی از دست به وجود می آید .از تصویر بدست آمده حدوداً 17 قسمت دست اندازه گیری می شود، از قبیل:انگشتان( طول، پهنا، ضخامت، انحنا ) و پارامترهای هندسی دیگر .  مدت زمان استاندارد برای تصدیق هویت از زمان اعلان سیستم، چهار تا شش ثانیه است.

صدا و نحوه ی مکالمه

با استفاده از این بیومتریک، کاربر می بایست در کنار یک دستگاه ضبط صدا قرار گیرد. با اعلان دستگاه، کاربر عبارت ثبت شده را می گوید ویا بعد از سیستم تکرار می کند. در این روش مدت زمان استاندارد برای تصدیق هویت از زمان اعلان سیستم، چهار تا شش ثانیه است.

نحوه امضا

در این روش از یک اسکنر مخصوص استفاده می گردد ، این اسکنر شکل امضاء و طریقه امضاء کردن را بررسی می کند، به این معنا که قسمت هایی را که قلم را فشار داده اید یا سریع حرکت داده اید ویا برعکس قسمت هایی از امضا را که خط باریک کشیده اید یا با تمرکز بیشتری کشیده اید را ثبت و مقایسه می کند لازم به ذکر است که با استفاده از این روش جعل امضاء غیر ممکن می شود.

نحوه تایپ

در این روش، کاربر می بایست نام کاربری و کلمه عبور خود را تایپ کند. مدت زمان استاندارد برای اثبات هویت از زمان اعلان سیستم، دو تا سه ثانیه است.